christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

During the 1800s an important pull factor for immigrations to The United States was
Which of the following describes an attempt by Western liberal democracies to increase their influence in Europe and slow the spread of communism following Worl
How to calculate the value of reducing mortality risk?
Which type of decisions require the use of critical evaluation skills?
HELP! Which sentences describe the characteristics of a corporation? HINT: There is more than one answer a.) The company is treated as a separate tax entity by
Determine whether the function ƒ(x) = –2x3 – 5x is even, odd, or neither. neither odd even
show all work. PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!
Complete the following sentence. A _____ is a catchy phrase or motto that expresses the purpose, goals, and characteristics of an organization or cause. thesis
How are members of juries chosen for criminal trials?
kia is a nurse at a health-care facility and she participates in a mentoring program that is mandatory for all staff members each week she meets with moiz anadv