melonyshetler melonyshetler
  • 23-02-2017
  • Business
contestada

Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.
Brand A: 14 ounces for $33.18
Brand B: 22 ounces for $52.80

Respuesta :

kjerykho
kjerykho kjerykho
  • 01-03-2017
Brand A is the better choice : 33.18/14=  $2.37
Brand B : 52.80/22= $2.40
Answer Link
coeszafranski
coeszafranski coeszafranski
  • 07-03-2022

Answer:

B

Explanation:

Brand A is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

a catering service offers 4 appetizers, 6 main course, and 12 desserts. a banquet chairperson is to select 3 appetizers, 2 main course and 5 desserts or a banqu
Which statement accurately describes Kublai Khan? A. He closed off China from all contact with foreigners during his reign. B. He expanded the Mongol Empire by
what is x^2+8x+15÷x^2+6x+8?
Which occurs directly before forming a hypothesis?
How did Islam help spread Arabic culture?
I am having trouble with linear graph equations 2y+x=-5
What signals a cell to start dividing
(94 -81 z)^3, when z = 25
What percent of 140 is 3?
What do the following lines from the play Everyman refer to? When the body lieth in clay. Here shall you see how Fellowship and jollity, Both Strength, Pleasure