Seudónimo Seudónimo
  • 22-02-2017
  • Mathematics
contestada

Help please! Im struggling and i have a freakin test tommorow.

Help please Im struggling and i have a freakin test tommorow class=

Respuesta :

Azar27 Azar27
  • 22-02-2017
Monday through Thursday is 4 days and John has 1.5 hours of homework for those days. Therefore 1.5 x 4 = 6 hours from Monday-Thursday. He also has 2.75 hours on the weekend so in a week he has 6 + 2.75 = 8.75 hours of homework. 8.75 = 8 3/4 hours
Answer Link

Otras preguntas

What times what equals 41
Gelatin recipes that include frozen fruit often say to not use pineapple. Gelatin is mostly a protein. Pineapple contains an enzyme that is often used in meat t
What is the square root of 144
A family of 2 adults and 3 children goes to a play. Admission cost $8 per adult and $5 per child. What expression would show the total admission cost fir the fa
Which of the following is an example of a plant storing food in its roots radish lettuce celery Apple
A secondary source is reliable and credible of the person who created the source is an expert on the topic, is educated and respected in the field of study, and
Which of the following statements best characterizes the change in trends for refugees seeking entry to the US from 1999 to 2009? a. The numbers of refugees fro
In females gametes are produced in the A. corpus luteum. B. fallopian tubes. C. ovaries. D. seminiferous tubules.
The total cost, C, of an item purchased from a store is C = P + .07P, where P is the price before sales tax, and there is a 7% sales tax in effect. An equival
(34 14) ÷ [42 – (20 16)]