ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

estimate:                     1,374x       6please help me
3p - 2 = -29 how do you solve?
How do you make 26 using 1,2,3,4 only once
how might Greece's physical features have affected the development of Greek trade, culture, and legacy
How does electromagnetic affect people in the world ?
A hot air balloon is rising upward with a constant speed of 2.50m/s. When the balloon is 3.0 m above the ground, the balloonist drops a compass over the side of
1/3(16a-8) simplify this expression and please explain
a commercial jet has been instructed to climb from its present altitude of 10,000 feet to a cruising altitude of 59,000 ft. if the plane ascends to a rate of 3,
how could a hypothesis that is proven to be false lead to new scientific investigation
how could a hypothesis that is proven to be false lead to new scientific investigation