AngeleD65445 AngeleD65445
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Walter pays 2.53 to ship a package that weighs 5.5 onces. which is the cost to ship 1 ounce

Respuesta :

EmoreeP247899 EmoreeP247899
  • 25-10-2022

To determine the price per ounce walter paid to ship the package you can use cross multiplication.

If 5.5 ounces ______$2.53

Then 1 ounce______$x

[tex]\begin{gathered} \frac{2.53}{5.5}=\frac{x}{1} \\ x=0.46 \end{gathered}[/tex]

He will pay $0.46 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Why has the Battle of Gettysburg been called " the most crucial battle in American history "? A. It was a turning point in the Civil War. B. It was the first ti
Ash trees are being removed when they show signs of the ash borer, a parasite that affects the trees and kills them off. What best explains why the ash trees ar
Why is marijuana illegal?
What instrument is played by the winding a crank?
Which statement is true for objects in dynamic equilibrium? A)Objects have zero acceleration. B)Objects have non-zero positive acceleration. C)Objects have non-
Identify the type of figurative language in the sentence. The students were busy as beavers and had their shoulders to the wheel. overstatement cliché irony
One specific _____ is RNA.
Which expression can be used to find the difference of the polynomials? (4m – 5) – (6m – 7 + 2n) (4m – 5) + (6m + 7 + 2n) (4m – 5) + (–6m + 7 + 2n) (4m – 5) + (
1. these are necessary in ordeer to fertilize a female egg cell A. freckles B. genes C. sperm cells D. chromosomes
Can you guys help me.