RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Does anyone has the answers for determining central idea clean these choppers ? Its 7th grade .
Ayuda con esto pls Identifica las figuras literarias de acuerdo con las expresiones. Está en las nubes. Un viento furioso le removió el cabello al salir de
10. Name the one example of Analog computer​
find the y-intercept and x-intercept of the line. 2x+3y= -14
find the value of x if 8=3-5xstep by step​
Write 7,08 x 10" in standard notation
Can anyone answer this please? I need help
1. “I want my house to look clean and nice at Tet holidays,” said my mother. - My mother said...........................................
b. Name any three study areas in physical geography.​
How much water should be added to 12mL of 11% alcohol solution to reduce the concentration to 6%