ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

What was life for Women citizens during ww2
√(5-2x) - √(2-x) = 1
How did the colonists first come to have a cinflict with the british
Which is the most important step of the decision making process? Justify your answer
Identify the following as mineral or ore: A) it is always made up of the same chemical element or elements. B) it contains crystals of a specific shape. C) it i
the average woman's height is 65 inches with a standard deviation of 3.5 inches. what proportion of women are shorter than 62inches tall​
21, 89, 33, 53, 32, 51, 90, 69, 84MedianRangeMode​
Corey was fired from his job today. when he came home, he yelled at his wife for forgetting to run the dishwasher. corey is _________ his anger toward his boss
Find the exact value of cosine left parenthesis alpha minus beta right parenthesis​, given that sine alpha equals startfraction 35 over 37 endfraction and cosin
You are writing an essay on how the Indian dance known as Kathak influenced the Spanish flamenco dance, and you need concrete facts. Which is a concrete fact yo