AZANALI AZANALI
  • 22-07-2022
  • Mathematics
contestada

if price of 12 eggs is rs 192 , how many eggs can be bought for rs 160

Respuesta :

abidmajid2006 abidmajid2006
  • 22-07-2022

Answer:

10 eggs

Step-by-step explanation:

We need to work out the price per unit :

12 eggs = rs 192

1 egg = rs 192÷12

1 egg = rs 16

? egg = rs 160

16×? = 160

? = 160÷16

? = 10

So our final answer will be 10 eggs

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2022

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is a rational and irrational number between 9.5 and 9.8
What are 2 compound sentences about famous buildings?
how can humidity be used to predict if it's going to rain?
Ray Cupple bought a basic car costing $10,150.00, with options costing $738.00. There is a 6% sales tax in his state and a combined $50.00 license and registrat
_____ suggested that the Sun and moon orbited Earth, and the rest of the planets orbited the Sun.
What is an implicit theme? A. one that is clearly stated within the text B. one that is repeated throughout the text C. one that occurs in the particular stor
how many moles are in 25.2 grams of HF
Which of the following is eligible to run for the presidency: a 45-year old banker who was born and raised in Wyoming or a 30-year-old State legislator who was
What is the simple subject of, The zoo is open seven days a week.
The amount of energy or fuel in food is called?