ashelywest998 ashelywest998
  • 25-06-2022
  • Mathematics
contestada


If each pound of beef costs $3.69, how much does 2 pounds cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

diviz2006
diviz2006 diviz2006
  • 25-06-2022

Answer: Two pounds of beef costs $7.38.

Step-by-step explanation:

Multiply the cost for one pound by the amount of pounds you need.

$3.69×2=$7.38

I hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

Write the equations for the lines parallel and perpendicular to the given line j that passes through Q.• y = - 4x + 1; 0(6, -1)• 3x - 2y = -8; Q(1,- 1)• y - 2 =
HELP PLEASE so uuuhhh uumm where's my $500 that you owe me for child support??
Identify the y-intercept and the axis of symmetry for the graph of f(x) = 10x^2 + 40x + 42. a 42; x = 4 b 42; x = –2 c –42; x = 2 d 0; x = –4
A source of sound produces a note of 512 Hz in air at 17 degree celsius with wavelength 66.5 cm. Find the ratio of molar heat capacities at constant pressure to
The image above shows a gas held in a chamber with a fixed volume. The gas begins with a temperature 333 K and a pressure of 4.00 atm (green) that increases to
can anyone please make me the brainest please​
how can you use distance and displacement to describe an object's motion​
Need all the answers for excercise 3
Iready-Help if it’s right I’ll mark you as brain list
Sara compra 3 naranjas a Q 2.00 cada una. Compra un melón a Q 12.00 y quiere comprar 4 manzanas, tomando en cuenta que la docena de manzanas cuesta Q 24.00. ¿Cu