Futureleader
Futureleader Futureleader
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada

how much is 20 Pepsi if one Pepsi is sold at the rate of 20 naira​

Respuesta :

juliuskoglogr
juliuskoglogr juliuskoglogr
  • 02-07-2022

Answer:

Let x= cost of 20 pepsi

so 1 Pepsi = 20 naira

20 = x

x= 20*20

x= 400 naira

Therefore the cost of 20 pepsi is 400 naira

Ver imagen juliuskoglogr
Answer Link

Otras preguntas

Increase £190 by 15%
Ugh Lets discuss that when someone posts a PlEaSe HeLp me I have been trying all nIgHt a million people go to that question but when I ask %) points and brainli
Hello! I need help on help to TPCAST a poem for an assignment. I will give you 50 points if you help me on my assignment. If your willing to help, please reply
23. What is the main claim by the author of "Eat Local?" A It is better to buy and eat locally- grown food than to buy and eat food that is grown far away. Loca
20 points instead of just 10
The walking catfish is a species of fish that walks on land using its pectoral fins. During drought conditions, when there is little water in its habitat, the w
Preschoolers who are very active need more food than those who are less active true or false?
A parent purchased a dictionary for $13.50 and a pack of printer paper for $4.50. The sales tax rate was 4%. What was the total bill, including the sales tax?
_ % of 4 is 7 someone pls help me
Can you think of a modern example of a peaceful civilization?