angelina302624 angelina302624
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 0.60 then how much does 6 apples cost

Respuesta :

avoos33
avoos33 avoos33
  • 23-05-2022

Answer:

If 5 apples cost 0.60 then we need to find the cost of 1 apple

Step-by-step explanation:

Which is

1 apple = 0.60/5
            = 0.12

So 6 apples cost = 0.12 x 6
                            = 0.72

Answer Link

Otras preguntas

In which sentence is who used correctly? Who is the person that you were discussing? About who were you discussing? Who did you discuss with him? Who were
similarities and differences between Jose Marti of Cuba and Emilio Aguinaldo of the Philippines.
Many people thought JFK would not be elected because?
Determine the type of boundary line and shading for the graph of the inequality 5x + y > -10.
There are six girls and 7 boys In a class. A team of 10 players is to be selected from the class. How many different combinations of players are possible
jeopardy Select one: a. interruption b. humor c. danger d. conclusion
Jamie rode her bike home for 5 blocks before realizing she forgot her math book at school and would need it for her homework. She rode back to school, found her
Who knows what these mean? Est-ce que tu sais parler anglais? Est-ce que tu sais skier?
an _ allows students to study more specific topics within their majors A.requirement B.minor C.integration D.specialization
Your station charges $15.95 for an oil change. As a promotion you sell six coupons for oil changes for $80. What percentage discount are you offering for custom