docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

Drag each item to the correct location on the table. Classify each research source as a print or Internet source. Austen, Rob. Following the River. Washington,
Doug Datner had an eclectic background. He completed his law degree from the University of Virginia, then went to work for a technology start-up in Dubai. After
The party planning committee has to determine the number of tables needed for an upcoming event. If a square table can fit 8 people and a round table can fit 6
Question 18 of 28 Which of the following equations can be used to find the length of EF in the triangle below? A. (EA)2 = 242-122 B. (ER2 = 242 +122 O C. EF =
Actions that strained the relationship between American Indians and Europeans:
If a = 3 and b = 1 than a(square) - b(square) = _____________________ pplzz tell me thiss answer
Pls someone help me these's problem's!
help!!! any links or random answers unrelated to my question will be reported. ty:)
a paragraph that uses vivid sensory details to allow the reader to experience what is being described
What is the midpoint of the x-intercepts of f(x) = (x – 4)(x + 4)?