fharmon0330
fharmon0330 fharmon0330
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

A pound of grapes costs $2.49. Lucas bought two pounds of grapes. He gave the clerk a $10.00 bill. How much change did Lucas get?​

Respuesta :

haifriends
haifriends haifriends
  • 22-05-2022

Answer:

$5.02

Step-by-step explanation:

$2.49 × 2 = $4.98

$10 - $4.98 = $5.02

Answer Link

Otras preguntas

IT IS 2AM AND ITS DUE IN LIKE AN HOUR PLEASE HELP
Solve the equation −4(x − 1) + 6x = 2(17 − x) solve for x.
ALL FELLOW PEOPLE I NEED HELP ASAP ! WILL MARK BRAINLIEST!!EXTRA POINTS !!!!
How is kinetic energy used in dribbling a basketball
OLZ HELP ME WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!
Summarize Hooke's observations of cork under the microscope
Solve for x See picture for problem! Please and thank you!!
Is the answer correct in exercise 1?
What physical and behavioral adaptations do zebras have that help them evade predators? (Site 1)
Suppose there is a 1.2 drop in temperature for every thousand feet that an airplane climbs into the sky. If the temperature on the ground is ​57.8, what will be