Corrupt45
Corrupt45 Corrupt45
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 40-pound case of bananas costs $23.60. How much would a 70-pound case cost?

Respuesta :

sxmthing
sxmthing sxmthing
  • 26-04-2022

Answer:

$41.30

Step-by-step explanation:

First, divide 23.60 by 40

23.60/40 = 0.59

0.59 is the unit price, (or the worth of one {1} pound case)

0.59 * 70 = 41.3

$41.30 is the cost of a 70-pound case of bananas

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what might happen to a species if it has to compete for natural resources
What is 4 3/4 - 2 2/3
Which best describes Don Quixote? (it's literature) PLEASE HELP A. He is a well-trained knight who bravely faces dangerous situations. B. He is a talented you
how much is tax per dollar in oklahoma ?
What is the main purpose of the antagonist in a narrative? To create conflict for the protagonist To explain what has happened before the story To set mood and
Relate the properties of sound to everyday experiences
rancher Gonzales has to build the corral for her horses. now she's building a pen for her pigs. as she isn't worried about efficiency for the pigs, she decides
fossils in which minerals replace all or part of an organism are called (blank) fossils
Which sentence does not contain any errors in the use of italics or quotation marks? A. I have never been able to spell the word "occurrence" without looking it
Andrew paid $10 for a burger. The burger went on sale and there was a discount of 20%. what was the sale price of the burgers?