dedcdc
dedcdc dedcdc
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which deal is better $1.95 for 5 kg or $0.96 for 2 kg

Respuesta :

strickla574
strickla574 strickla574
  • 26-04-2022

Answer:

$1.95 for 5kg

Step-by-step explanation:

0.96 x2 is 1.92 and not even 5kg so if you get 5kg worth of the 0.96$ per kg then it will be more expensive.

So $1.95 for 5kg is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

Which amendment abolished slavery in the United States?
The US Democratic Party mostly includes members who are
What did the intolerable acts tax
The histogram shows the number of miles walked one weekend by people in a hiking club. Which statement is best supported by this histogram? A. Three people wa
If a pizza delivery was scheduled to be deliver around 7:45pm and it is now 8:25pm. How many minutes late is the pizza?
Why is it a problem pet anacondas escape to Florida swamps
To force a bill out of committee, a/an _______ petition must be signed by a majority of the representatives
A steak that is well cooked is a chemical change or physical change?
what do the angles in an octagon add up to
A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour.if electricity costs $0.20 per kilowatt hour how much does it cost to have a bulb on for a