queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Homophones, They’re There and Their: Put it in 1 2 3 and so on. 1. Put the book () on the shelf. 2. () bus was running late. 3. The cold wind () teeth chatter.
Which expression will have the same sum as 3/8+ 1/4
The Spanish-American War marked the emergence of America as a world power. True False
why is mecury used in thermometers​
Name this piece of art and its location. How was it created by the artist?
Please help me! Due Thursday!
who can list the most numbers in pi
Please simplify picture beneath
Which of the following statements best describes a neutron's charge? 1. A neutron has a positive electrical charge. 2. A neutron has no electrical charge. 3
A tetrahedron is a triangular pyramid whose four faces are identical equilateral triangles. The total lateral surface area is 93 square centimeters. Find the su