aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

in the Reggio Emilia approach, what method is used to assess children's learning
HELP FAST TEN POINTS
Need help on #21 please
Which Expression is a cubic binomial a) 2x^3+4x b) 3x^2+x c) x^3+6x^2 d) x^4+3x^2-11
Can I get help on these please someone !??
what is a scientific law?
HELP ASAP PLEASE!!!! A 50.0 ml soap bubble is blown in a 27.0°C room. It drifts out an open window and lands in a snow bank at -3.0°C. What is its new volume?
Which of the following changes the solid Earth the most? A. the rock cycle B. atmospheric convection C. the nitrogen cycle D. ocean currents
Find the 4th term of the expansion A B C D
At which latitudes shown in the image of Earth do people experience the greatest tangential speed?