briseromerogranados briseromerogranados
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

Kate's Cupcakes sells cupcakes in boxes of 4. Depending on the type of cupcake, a box can cost at most $20. Let x represent how much each cupcake costs. Which inequality describes the problem?

Respuesta :

25kc0690
25kc0690 25kc0690
  • 21-04-2022

Answer:

4×<=20

×<=5

AAAAA single Cupcake can cost at most $5.

Step-by-step explanation:

Answer Link
sol28paramo
sol28paramo sol28paramo
  • 21-04-2022
x _> 5
A cupcake needs to be $5 each for a box of 4 to cost $20. Meaning that a cupcake (x) will be $5 or less.
Answer Link

Otras preguntas

Writing in math use counters.tell how to make 10 when adding 8 5
How can I make difference to the world using science?
if three people share 1 / 2 pound of peanuts how much will each person have?
Which statement about Shays' Rebellion is false?A. Many among the Massachusetts militia joined the rebels.B. The central government provided troops to quell the
I need to "locate a set of quantitative data (st least 25 data values) in a newspaper, magezine, periodical, recent book, or on the internet" ans I don't know w
What would happen to the supply of ATP in your cells if you did not eat enough carbohydrates? How would this affect your cells?
use a number line to solve 245-137
What widespread problem does Ishmael Beah attempt to reveal in his memoir A Long Way Gone? A. the life of refugees who fled Sierra Leone during the civil war B.
Why would the isolation of Buddhist monks contribute to the religion’s decline?
what kind of conjuction is 'jamie turned the air conditioner down; consequently, the house was cold when they returned.'