bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

if i have 8 pencils that cost 14 dollars what is the unit rate?

Respuesta :

phenomenal629 phenomenal629
  • 26-01-2015
$1.75 you divide 8 by 14
Answer Link

Otras preguntas

Use complete sentences to explain why there is no real number that is equal to .√-1
Describe the mechanisms of calcium homeostasis: hormones that regulate hypo and hypercalcemia.
Grace examines two different size bottles of the same laundry detergent. The price for the 100-ounce bottle is $9.99and the price for the 150-ounce bottle is $1
Which of the following statements is false? East Pakistan freed itself from its political bonds with West Pakistan and became independent as Bangladesh. Kashmir
Assume the City of Tulsa, Oklahoma issued bonds 3 years ago as follows: 8.75% $150 million at 8.75%. The original maturity was 25 years, par value is $1,000, wi
In the years I followed , I failed her many times each time asserting my will my right to fall short of expectations I didn’t get straight As. I didn’t become
During the Mesozoic Mammal size was generally Select one: a. Small b. Large
After reading the passage, answer these questions using the drop-down menus. What information develops the central idea? Why does the author include this inform
21 plus 6p minus two-thirds the sum of 14p and 3q
In May you used 600 kilowatts-hours of energy for electricity. Calculate your average power use in watts.