bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

hang 7 pictures with grandfather in the middle how many ways
Which is an equation of the line graphed below?A. y=2x-3B. y=1/2x-3C. y= -1/2x-3D. y= -2x-3
PLEASE HELP ME I KEEP GETTING IT WRONG!!
What happened after welfare reform
Rachel is convinced that her occasional headaches are caused by a malignant brain tumor. although several physicians have assured her that she has no serious ph
How many sunny days can resident of pleasant hill expect to have in 9 months
Making the diagnosis of schizophrenia is controversial because
Adam vividly remembers when he had to go to the emergency room for stitches. this is an example of which type of long-term memory?
Can someone help me with this?
4which of the following is an example of an internal stimulus A. hunher pang B. cold breeze C. bad odor D. change in light