Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Store A sells 11 bagels for 9.57 Store B sells bagels for 3.52. How do the unit rates compare?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
First you put the numbers in this form:

11 Bagels = $9.57
________ _______
? Bagels   = $3.52

Now they look like fractions but you have to cross multiply them like this: 11 x $3.52 which makes $38.72 then you divide $38.72 by $9.57 which makes the answer that you have to find which is 4.04597701 or just to round 4 and then that will be your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Which will form a composite function?
A machine, modeled as a simple spring-mass system, oscillates in simple harmonic motion. Its acceleration is measured to have an amplitude of 5,000 mm/s with a
A nurse is providing a client with teaching about antacids.which three statements about antacids are true
What makes a trapezoid an isosceles trapezoid?
products, then producers make_ _goods and services. This can lead to economic When consumers buy growth
__________ is the world's largest archipelago and has the fourth largest population of any country. Singapore The Philippines Indonesia Malaysia
What is equivalent to log3(x+1)=2
interstellar clouds are primarily composed of nitrogen and oxygen. true or false?
Two angles are supplementary if their sum is 180 degrees. One angle measures three times the measure of a smaller angle. If X represents the measure of the smal
At school there are 526 students and 263 are girls about how likely is it that a randomly chosen student will be a boy