Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

What is the perimeter of the triangle shown on the coordinate plane, to the nearest tenth of a unit? 14.6 units 15.5 units 21.0 units 21.6 units
The supplicant creates a message digest by ________. adding the password to the challenge message and hashing the two hashing the plaintext message encrypting t
solve (12xsquared - 4x) divided by (3x - 1)
¿me estás recomendando ese libro? me lo estoy recomendando. changed ¿les sirve el té helado a ustedes? (blank) changed ¿van a traerte la mantequilla? (blank) ch
The cost incurred by a firm through the foregone earnings on capital invested is a(n):
How did the Chandra Gupta gain control of the commerce on the Ganges River?
To jeffersonian republicans, the alien and sedition acts seemed to be in clear violation of the
Los sábados por la noche, yo generalmente (1) [salir] con ellos a la discoteca. a veces, también nos juntamos (get together) en una casa: (2) [traer] algo para
How does Caliban treat Stephano and Trinculo in tempest?
Which best describes the energy used to pluck guitar strings to make sound?