10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

how to write a sentence for 48 divided by 9 equals 5 remainder of 3
How many 2/3 cup servings are in 1/2 cup of apple juice?
Which is an example of an organism? soil,  iceberg , mold  or  molehill
What is the answer to 100b + 70?.
Find the value of n in the equation. Write what n represents in the related division problem. n =6 x 35+4
In the nucleus of an atom, there are 18 protons and 20 neutrons. what are the atomic number and mass number of this isotope
How many 2/3 cup servings are in 1/2 cup of apple juice?
What are 10 abiotic factors of the amazon rainforest?
In terms of GNI PPP, excluding Singapore, the wealthiest nations of Southeast Asia are A. Thailand and Malaysia. B. Cambodia and Laos. C. Indonesia and Viet
Will you write the names for the compound feo and fe2o3