mirandaperez7141 mirandaperez7141
  • 26-03-2022
  • Mathematics
contestada

A frame contains 4 pounds of gold. suppose gold is worth $1,277 per ounce. how much would the gold in the frame be worth?

Respuesta :

R4ydiant
R4ydiant R4ydiant
  • 26-03-2022

Answer:

$81,728

Step-by-step explanation:

For reference: 1 pound = 16 ounces.

Therefore, 4 pounds of gold must be 16 * 4 = 64 ounces.

Since each ounce is $1,277, we must have the total cost of the gold to be $1,277 * 64 = $81,728.

The key word here is "per", which means to multiply.

Answer Link
tokyoghoul5128268
tokyoghoul5128268 tokyoghoul5128268
  • 28-04-2022

Answer:Answer:5,108

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how many moles of tin are there in 50 g of tin (II) oxide
What is Eight times the sum of a number and -192 gives 96?
If population wouldn’t have increased, do you think the Industrial revolution would have started at all?
Chemical reactions and nuclear reactions cause matter to change in different ways. Which two statements describe how matter changes only in a chemical reaction?
Which equation shows the inverse property of multiplication? A. 4+ (-4) = 0 B. -8+ (-3) = -3 + (-8) C. 2. 1/2=1 D. 8/5 + 0= 8/5
passive voice of he has bought a new flat .​
Sally and her best friend Susan like going to the beach to collect seashells. On Tuesday, Sally found 18 seashells and Susan collected 37. How many seashells di
this has me a bit confused...can anyone help?
if 83 : 45 :: 72 : ? solve and find the answer​
Please help, I'll give brainliest!! Tysm