Heygirl2685 Heygirl2685
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Roman purchased 2 1/2 pounds of chocolate covered peanuts for $9.75 what was the price per pound?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 25-03-2022

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

2 1/2 pounds = 2.5 pounds

To determine the price per pound, divide $9.75 by 2.5:

[tex]\sf \dfrac{9.75}{2.5}=3.9[/tex]

Therefore, the price per pound was $3.90

Answer Link

Otras preguntas

which item is an example of what an archaeologist reconstructing ancient lifeways would MOST likely describe as a cumulative feature OA building OB aquifer Oc s
Which three statements about civil service reform explain former President Harrison's statement? O Presidents needed the support of Congress to make the changes
sophia had pieces of rope that were 3 1/5 feet long 4.5 feet long and 5 3/10 feet long 4.5 feet long and 5 3/10 feet long what was the total number of feert of
please can some one help me with this ​
Advantages and Disadvantages of online communication​
jonathan drive 220 miles in 4 hours. assuming he drives at the same rate, how far will he travel in 7 hours?
what is 2⋅4⋅−2 I need help with this exercise I don't understand
Question 3 of 10 A science student makes the following statement: I think the color of light affects the rate of plant growth. Which part of the scientific proc
What can queries provide that viewing a table in Datasheet view cannot provide? O the ability to edit data filtered data from a table O a view with rows and col
The Dinė people developed into which two groups of people?