KawaiiOtter2340 KawaiiOtter2340
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Luca sells muffins and juice boxes at the
school snack bar. muffins are $1.50 each
and juice boxes are $1.25 each.

Respuesta :

4643656 4643656
  • 24-03-2022

Answer:

1.5m+1.25j

Step-by-step explanation:

m equals the number of muffins sold, and because each muffin sells for $1.50, 1.5m represents the income made from the muffins.

Same thing with the juice boxes, j equals the number of juice boxes sold, and because each juice box sells for $1.25, 1.25j represents the income made from the juice boxes.

Add the income from both of them to get the total income, and you get 1.5m+1.25j.

Answer Link

Otras preguntas

The Supreme Court reviewing and ruling on acts of other branches of the government is called a. supremacy. c. judicial review. b. law review. d. Supreme ruling.
Calculate the number of grams of oxygen required to convert 23.0 g of glucose to CO2 and H2O.
english question below
The rocket was designed and built in houston . houston is what type of noun ?
El diámetro de la ranura de la parte superior de un recipiente metálico es de 1.94 in ¿Cuál debe ser el diámetro en mm de un anillo de empaque diseñado para in
what is f(-2) when f(x) = 3x - 5
If you were a voter, what would you do to become informed before an election?
What was the kings prviy council whst was role did it play in the house of burgesses?
Urgent Please Help Add The Fractions, (-2/3) + (-1/4)
What type of limiting factor is waterborne disease such as cholera