estherruth000 estherruth000
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Marta ha comprado 5 paquetes de 12 lápices cada uno y le han costado24 €. Cual es el precio de cada lapiz?

Respuesta :

daynitapulido
daynitapulido daynitapulido
  • 24-03-2022

Respuesta:

5 paquetes x 12 lapices= 24€

60 lapices=24€

1 lapiz= 0.4€

¿Cuál es el precio de cada lápiz?

El precio de cada lápiz es 0.4€

Si quiere tener 100 lápices, ¿Cuánto le costará?

0.4 X 100=40€

Le costará 40€

Answer Link

Otras preguntas

Find the rms (a) electric and (b)magnetic fields at a point 2.00 m from a lightbulb that radiates 90.0 W of light uniformly in all directions.
does the social responsibility and social efficiency of a company weigh into your decision when buying a product
Two different questions pleas try and answer both but if you can only answer one its fine
Given the functions f (x) = x^2 + 4 and g (x) = 3x+ 8 what is a solution for the equation ? x^2 + 4 = 3x + 8 A. 0 B. 1 C. 2 D. 4
Please answer it now in two minutes
The ugliest sea creature is the manatee
why do we pronounce the vowel (A) in the word have like ,[ həv] and in the word take like[ teik]..even if they both end with (e) ?
In the news, you hear “tuition is expected to increase by 7% next year.” If tuition this year was $1200 per quarter, what will it be next year?
Label the main steps in the cellular respiration model. A: B: C:
Easy Spanish please help me graduate y’all are the best :D