MathsCat0001
MathsCat0001 MathsCat0001
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

Pls help there will be pic if u click

Pls help there will be pic if u click class=

Respuesta :

allisonemmasu8
allisonemmasu8 allisonemmasu8
  • 23-03-2022

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

A sharpener is 0.90 in dollars, so 3*0.9 is 2.7. 10-2.7=6.3, so the answer should be $6.30

Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 23-03-2022
Each sharpener costs $0.90. You are buying 3 sharpeners. $0.90 x 3= $2.70.
You are paying with $10.
$10-$2.70=$7.30.
You are getting $7.30 for change.
Answer Link

Otras preguntas

How much is 10% of 10 liters of milk​
What are the benefits of using solar power?
During every soccer game that Ronald plays, he runs all over the field. In his last game, he played on a soccer field that was 69,300 square feet. There are 3 f
All changes saved a 1. What advice do you have for a teenager who is looking to create healthy emotional habits in their life?
Solve the Proportion . Solve for X .
You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each notepad cost?
Can anyone tell me when Daylight Savings time changes? Why do we "fall" back an hour in the Fall and "spring" ahead an hour in the Spring?
Which of the following is NOT a source of federal and state laws? A)Commandments B)Administrative rules C(Constitutions D)Case law
fill in the blank to make the equation have infinite solutions 0.01(450x+900)=___x+9
Compare 9 times 10 to the fourth power with 3 times 10 to the second power