Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

If an orange traffic cone has a diameter of 10 in. and a height of 28 in. what is the volume of the cone?
Why was the battle of bunker hill considered a patriot victory
wich socialist goal was not supported by labor leader Samuel Gompers
How many solutions does the following equation have? 12z- 6 + 15z = 27z- 5
Suppose your laboratory instructor inadvertently gave you a sample of khp contaminated with nacl to use in standardizing your naoh. how would this affect the mo
What reaction will take place if ethyl alcohol is added to a solution of hcξc:- na+ in liquid ammonia?
Look at the picture. What is the solution WORTH 10 POINTS
What’s the correct answer
how resolve x+1-2- (-x+3)=6-1(1-1)
Psychophysics began with the work of which 19th-century german scientist(s)