Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6
Answer Link

Otras preguntas

What is the main reason that the Europeans of the 11th Century take up the cross and go on the Crusades?
Dams hold collected water back from flowing at their normal rate. What type of energy is in the collected water above the dam? chemical energy electrica
The sales tax in yours city is 8.8% and an item costs 63% before tax
what does a ripened ovary develop into in a flowering plant?
Write a paragraph in which you argue whether or not Rainsford’s final action in "The Most Dangerous Game” is justifie
"a postsynaptic neuron will have an excitatory postsynaptic potential (epsp) when"
Without solving determine the character of the solutions of the equation x^2+2x+5=0
Halo was an avid believer in astrology until she saw a documentary demonstrating that it is not a real science and heard her psychology professor refute the cla
The managerial and administrative functions of the federal courts are handled by _____.
Why are a variety of instruments needed to measure change in the climate system? a. A different type of instrument is needed for each different climate. b. The