breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

significa "This is your book." Es tu libro. Es nuestro libro.
You have 180g of a radioactive substance. it has a half-life of 265 years answer
Jim wants to buy a computer. the total cost is $1,180. if he can save $60 a month, how long will it take for him to save up for the computer?
Which of the following is not presented as a key component to understanding a memoir?
BRIANLIESTTT ASAP! Why did the Harpers Ferry event have the strongest impact towards the African Americans?
A model rocket is fired vertically into the air at 320 ft/s. The expression -16t 2 + 320t gives the rocket’s height after t seconds. Factor this expression. -16
If the area of a square is 169, what is the length of its side
Read the sentence below and complete the instruction that follows. Suki and I will arrive at the competition early. Determine the case and function of the under
In the past, typhus and other diseases were more common in cities because _____.
What is the equation of a line that passes through point R(−4, −3) and has a slope of 7? a. y = 7x + 25 b. y = 7x − 25 c.y = 7x + 3 d. y = −7x − 3