Fashionista4
Fashionista4 Fashionista4
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Freddy spent $56.07 on four pairs of jeans at the store. His cost included $4.15 sales tax.

How much did each pair of jeans cost?

Respuesta :

javeedjr
javeedjr javeedjr
  • 24-01-2017
He paid $12.98 per jean
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Each pair of jean costs 12.98
56.07-4.15=51.92
divide by 4 = 12.98
Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.