Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

What was the result of Battle of Buxar?​
Emily has invited 30 students to her 16th birthday . She bought 15 grams of Lemonade powder to make some drinks . How many grams of Lemonade powder will she buy
make a poetry title is MATH​
Earthquakes, volcanoes, and other natural disasters occur because of the movement of the oceanic and continental plates. What causes these plates to move? A the
What is the main difference between mitosis and cytokinesis?
Find the amplitude of y = -2 sin x. (2 points) Group of answer choices -2π 2π 2 pi/2
use the distributive property to write an expression that is equivelent to 8(a+4). 8(a+4) = ___ a + ____
As originally ratified, the United States Constitution provided for A) a presidential cabinet B) a two-term presidential limit C) an electoral college D) politi
Please do number 2 please!!!!!!
6+8/2 I need help on this