obskclaile3yrye obskclaile3yrye
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

Malcom bought 6 bowls for $13.20. what is the unit rate

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 23-01-2017
[tex] \frac{price}{bowl}= \frac{13.2}{6\ bowls} =2.2\ \frac{dollars}{bowl}[/tex]

So the unit rate is $2.2 per bowl.
Answer Link

Otras preguntas

Which two words are the closest synonyms? Hint A confirm and investigate B fanatics and enthusiasts с devotees and professionals D reveal and speculate
10. A word ending with the suffix ist most likely describes:
What were the most important differences between the political and economic systems of the United States and the Soviet Union during the Cold War?
1. What kind of political system has the people electing their own leaders? mn​
plllllllllllllllllleassssssssseeeeeeeeee help
Please help me I will give brainlest if right What is the complete factorization of the polynomial below? x^2 + 4x^2 + 16x + 64 O A. (x-4)(x + 4i)(x + 4i) B. (
Why was the revolution of March 1917 successful?
Give me ideas of ads..(pros and cons, inappropriate ads etc.) Thank you so much!​
What happens to the graph when a number is added to [tex]x^{2}[/tex]?
Pls help, 20 points!!