braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

Please help I’m on a quiz
intrest anyone help fffffffffff
In the P.E. closet, there are: -5 basketballs -5 five baseballs -5 soccer balls and 1 football What fraction of the balls are either basketballs or soccer balls
Tom can mow a large estate's lawn in 6 hours. It would take Tom and Ralph 4 hours to mow the lawn if they work together. How long does it take Ralph to mow the
How would the crustal features shown in the diagram above differ if the plates were both composed of continental crust?
An amusement park recently increased the cost of a family season pass. The original price was $150. The new price is $183. What was the percent of increase or m
Please help me friendsss?
I can’t get passed the first box, mind helping me out?
Tall Tex Electronics produced a new game software. Sales of this software amounted to approximately$813,000 last year. Total market sales for electronic games o
¿Cuánta agua utilizará una familia de 4 personas, durante el día?, ¿y cuánto gastará durante una semana?, ¿durante 15 días cuánta agua gastará?, ¿y en un mes?