joeldraughn6
joeldraughn6 joeldraughn6
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

Sally is buying candy for a party. She is buying 5.1 pounds of jellybeans for $3.94 per pound. About how much money will she spend on jellybeans?

Respuesta :

itsmysticalhere
itsmysticalhere itsmysticalhere
  • 25-02-2022
About $20

3.94 • 5.1 = 20.094
Answer Link

Otras preguntas

5.55 as a fraction or mixed number in simplest form
Which line from the poem “The Lake of the Dismal Swamp” by Thomas Moore is the best example of imagery?“His path was rugged and sore”“Long and loving our life s
What is a number increased by 7 is less than 5
The price of a swimming pool has been discounted 16.5%. The sale price is $849. Find the original list price of the pool
M with the exponent 2 written as an equivalent expression
Points A, B and C are collinear. Point B is between Point A and Point C. Find the length of BC if BC=3x-2, AB=12, and AC=5x+2.
Leo buys 5 DVDs for 60$. At this rate, how much would he pay for 3 DVDs?
What happened on May 14, 1948 and May 15, 1948?
What is your displacement if you walk 80 m north, 15 m east, 20 m south, 35 m west, and then 60 m south?
Write 3 different complex fractions that simplify to 1:4