20ajhalfen 20ajhalfen
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

3 tons of bark cost $12,060.00. What is the price per pound?

Respuesta :

ogizlijya0002
ogizlijya0002 ogizlijya0002
  • 24-02-2022

Answer:

$2.01

Step-by-step explanation:

Convert 3 tons to pound

1 ton = 2,000 pounds.

3 x 2,000 = 6,000

Now divide the $ and the pounds to find the $ per pound rate

12,060 ÷ 6,000 = 2.01

Answer Link
fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 24-02-2022

Answer:

the cost is $ 2.01 per pound of barks.

Step-by-step explanation:

3 tons →  $12,060

conversion:

1 tons ↔ 2000 pounds

3 tons ↔ 6000 pounds

solve:

6000 pounds →  $12,060

1 pounds → $[tex]\dfrac{12,060}{6000}[/tex]

1 pounds →  $ 2.01

Answer Link

Otras preguntas

Graph the solution to the inequality. −5√x-2<−10 Drag the symbol to the correct location on the number line to graph the solution.
What does the phrase “eat a rainbow” mean?
If a firm's forecasted sales are $250,000 and its break-even sales are $190,000, the margin of safety in dollars is:_________. a) $60,000. b) $250,000. c) $19
Need help on questions 3 and 4
What is 5 feet and 11 inches in inches
Solves the following equation for a. Show steps for full credit. 4a + 10 = 2a + 26
Which set of side length is a Pythagorean triple? A. 2,3,13 b. 5,7,12 C. 10, 24, 29 D. 11,60,61
What is the value of b if -7 +b= -8?
what is the main factor that motivates you to do things (money, religion, popularity, etc)​
"Jan is most efficient at making braided bracelets, Martin is most efficient at making clay pots, and Marcus is most efficient at making beaded necklaces. Marti