bubblesshifting bubblesshifting
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

Write down an expression for the total cost of four pencils and two rubbers

Respuesta :

anonymous12353
anonymous12353 anonymous12353
  • 23-02-2022

Answer:

4x + 2y

Step-by-step explanation:

We multiply the price of 1 pencil by 4 to get price of 4 pencils plus the price of 1 rubber times 2.

please mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Write any Quetion for the following transformation of Y equals X a vertical compression by factor of 1/4
which of these is the decreasing or increasing of the economy's supply of money in order to achieve positive outcomes
Which of the following is an example of cardiovascular fitness activity A yoga B lifting weights C gymnastics D cycling
Floral shoppes has a new project in mind that will increase accounts receivable by $19,000, decrease accounts payable by $4,000, increase fixed assets by $27,00
Find the absolute value of the complex number -3 - 6i. a. 6.07 c. 6.7 b. 6.17 d. 6.71 Please select the best answe
i need help plz !!!!!!!!!!!!!
Which pronoun correctly completes this subjunctive sentence? Il faut qu’ ————— émette un chèque barré pour payer le loyer. A) elle B) vous C) ils D) nous
The Microsoft Developer Network is an example of a software development company. software development marketplace. developer forum. developer blog.
when calculating. the. inventory turnover at cost. the first step is to calculate the
By 1300 CE, France was unfied under a king. Please select the best answer from the choices provided T or F