gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

How did cultural diffusion affect the development of mesopotamia?
What percentage of sharps injuries are due to the use of hypodermic needles or syria ges, suture needles, winged-steel or butterfly type needles, blood collecti
Which best contrasts the old smith in "Honest Work" with the king's groom in "For Want of a Horseshoe Nail"? a.The old smith is cheerful and kind, while the kin
The continental crust is _________ than the oceanic crust and seems to "float" on the mantle.
16,000 rolls of paper were purchased and 12,500 were sold at $1.79, what is the total ending inventory?
the richter magnitude of an earthquake is determined from the
What is a non-polar molecule
Please Help, Create a rational function with a linear binomial in both the numerator and denominator. Part 1. Graph your function using technology. Include the
Convergent evolution suggests different organisms evolved _____ due to _____. similarly; different environments, differently; different environments, different
Great britain developed a huge debt from fighting the