ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

A passenger train and a freight train leave San Jose at 3PM, traveling in the same direction. The passenger train is going three times as fast as the freight tr
Why didn't Adolf hitler sign the truce with Stalin?
Geometry help please.
Suppose AB = 10 cm, BC = 9 cm, AC = 11 cm, DE = 11 cm, and DF = 9 cm. What else do you need to know to prove that the two triangles are congruent by SSS? a. EF
How did the invention of movable type change society?
Approximately how many different languages are spoken in Nigeria? a. 6 c. 75 b. 29 d. 180
Tell me Facts about this book Avatar The Last Airbender The Promise Part 1.
5. Suppose that the volumes of four stars in the Milky Way are 2.7 × 1018 km3, 6.9 × 1012 km3, 2.2 × 1012 km3, and 4.9 × 1021 km3. What is the order of the star
An increase in Consumption will ___________ in the Classical Model of Aggregate Demand. A. only increase Real GDP B. increase both Real Output & Aggregate P
Which of the following would have most likely occurred if Franklin Roosevelt’s judicial reform bill had become law? It would have concentrated power in the exec