destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

what do you think would happen if dna did not have a backbone?
which of the following is the best definition of the term indigenous? a.devilish,friendish,awful b.a person who doesn’t accept a particular religion,usually chr
18+27 write the sum of the numbers as the product of their GCF and another sum
alvin is 13 years older than elga. the sum of their ages is 107. what is elga's age
What is answer to this question
“I have to find a man who knows the universal language. An alchemist.” Which character is speaking?A. The crystal merchantB. The Shepherd boyC. The englishmanD.
If I had 3 cookies and someone took 1 how many do I have left
The _______ is the region of your brain stem which controls involuntary muscles and activities like digestion, heart rate, and breathing.
which was part of the First new deal
chase drew the number line below to show -4 + (-3). Is his model accurate? If not, tell what is wrong with his model.