henoks2002 henoks2002
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

3. Christina goes to the market with $50. She buys one papaya for $20 and
spends the rest of the money on bananas. Each banana costs $6. Write an
inequality for the number of bananas she can purchase.


P.S dont aswer the previous quieston

Respuesta :

zakiadouglas zakiadouglas
  • 22-01-2015
you have $50 right, you spent $26 altogether 50-26=24 
so you have $24 
ANSWER:$24
Answer Link

Otras preguntas

solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?
In what types of environments would you find protists?
Why are the irish famous for drinking?
Measurement is the use of numbers according to a standard. True or False
What kind of molecule is an enzyme? Why are enzymes important in cell?
solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
Find the slope of the line that passes through each pair of points
How is 'hearing' a motif in the novel A Separate Peace by John Knowles?
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts