henoks2002 henoks2002
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

1. Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 and
earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair
of earrings costs $8. Write an inequality for the number of pairs of
earrings she can purchase.

Respuesta :

angelwings1
angelwings1 angelwings1
  • 22-01-2015
16 + 8x  ≤ 80

16 + x  ≤ 10


x ≤  6 
Answer Link

Otras preguntas

What is the prime factorization of the number 25
what is 3.2 x 10^-4 m/h in centimeters per second?
how do i put 6.24x10^2 in standard scientific notation?
A bag of rice weighs 3.18 pounds. Find its mass in kilograms (1kg=2.2lb)
The perimeter of a rectangular slab of concrete is 24 meters. If the length of the rectangular slab is 2 meters longer than its width, what is the width of the
In May, Liam and Charlie had the same amount of money in their savings accounts. In June, Liam deposited $140 into his account. Charlie said he increased the
is 6.7 an integer and a whole number?
Twelve cows produce 224,988 pounds of milk. Find the unit rate in pounds per cow.
How are plains and plateaus similar and diffrent
a new concept that is tested in a scientific investigation is known as