angelwings1
angelwings1 angelwings1
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

Florence wants to spend no more than $3 on onions. Will she be able to
buy 2.5 pounds of onions? Explain. Onions cost $1.25 per pound. I know the answer, but I am just checking!

Respuesta :

Ashleycas37
Ashleycas37 Ashleycas37
  • 22-01-2015
Yes she will have enough because 1.25 + 1.25 is 2.50
Answer Link

Otras preguntas

what is the natural region of glacier flood​
HELP PLEASE I WILL GIVE BRAINLIEST !!!!
All of the following climate types might be found near the Easter except A dry B. highland C modede D tropica Please select the best answer from the choses poid
PLS HELP ME ASAP FOR NO.3 A and B PLSSS !!!
Ratios! please help me:) match the equivalent ratios I will give brainliest when I can!
Brainlist will be marked if right
If Lydia can type 80 words per minute, how long will it take her to type 600 words?
Which asset is the least liquid? O A. A stock B. A short-term bond C. A mutual fund O D. An individual retirement account?​
It takes a snail 10 seconds to move 1 centimeter.
Which equation will have the same solution as 3(2x - 1) + 4x = 13? A 10x = 14 B. 9x = 14 C. 10x = 16 D. 9x = 16