madisenraymond8241 madisenraymond8241
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of peaches is $4 per pound, how many pounds of peaches can be purchased with 20?

Respuesta :

scottlinr
scottlinr scottlinr
  • 26-01-2022

Answer:

is 20 suppose to be 20 dollars?

Step-by-step explanation:

if it is the answer is 5

Answer Link
sportsprincess06
sportsprincess06 sportsprincess06
  • 26-01-2022

Answer:

5

Step-by-step explanation:

20/4 =5 so 5 pounds for 20 dollars

Answer Link

Otras preguntas

find the center and radius of each circle x^2+y^2-6x+2y+9=0
for f(x) = 3x - 12 and g(x) = 2x^2 + 7, find f(g(-5)).
Which recommendation helps choose foods sensibly? Please ignore the highlighted one
24 points!! Please Help me with this exercise.
Jacob measured the length of a few classroom objects. A pen is 5 3/16 inches long, a stapler is 5 3/4 inches long and a stapler is 4 7/8 inches long. List the l
What renaissance writer also worked as an advisor or countier to royalty
What types of communications techniques and methods are used in the media and political communications
This is a measure of the quantity of matter.
Which endocrine gland controls all other endocrine glands? A. pineal gland B. thymus gland C. pituitary gland D. thyroid gland
Why was britain able to expand uts empire during the industrial revolution