Lulucare1
Lulucare1 Lulucare1
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

a) Pizza Hut charges $15 for a pizza pie and $1.50 for each topping. Write an expression for the total
cost of one pizza and adding n toppings.

Respuesta :

jessnelson1234
jessnelson1234 jessnelson1234
  • 26-01-2022

Answer:

15 + 1.50n = cost of one pizza

Step-by-step explanation:

Hope I helped.

Answer Link

Otras preguntas

why do dogs fight with each other​
where in north america did the spanish settle?​
clouds form when water vapor in the atmosphere A-evaporates B-condenses C-runsoff D-precipitates
A marathoner ran 5 miles in 40 minutes. What is the ratio of minutes per mile?
What ecoregion is Houston in
Write the equation of the line that it is parallel to 5x = 1 - 3y and passes through (9,4).
Dante and Megan are each making a rectangular sign. Dante's sign has a perimeter of 96 centimeters, and the width is half of the length. The dimensions of Megan
20pts and brainliest Click to select the correct answers. Click again to unselect answers. Leave the incorrect answers unselected. Choose the statements that CO
I hope the file is not to blury
Find the distance between a and b. When a = -40 and b = 60