12551391 12551391
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 9-pound box of strawberries costs $48.96. What is the price per ounce?

Respuesta :

AP747
AP747 AP747
  • 26-01-2022

Answer:

1 pound equals 16 ounces. So the pounds per ounce equals:

$4.00/16 ounces

Divide top and bottom by 16, we get:

$0.25 per ounce

Answer Link
jasmineabbey012 jasmineabbey012
  • 26-01-2022

Answer:

so what your gonna do is 48.96 divided by 9 which is 5.44

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

T or F: At first, Hoover supported direct federal aid for the needy
I just want to make sure i got the right answer to these questions
Fracciones 100-50(1/8)
Homo erectus is known for which of the following discoveries? 1)wheel 2)plow 3)money 4)fire
The tiny openings through which evaporation takes place in the leaves of plants are called _____.
what kept a knight from abusing its power
A state that can only be ruled by people of royal birth follows which theory of the origin of the state?
how to say breanna in spanish
Ella stopped at a farm stand to buy some peaches. Peaches cost $1.35 per pound at the stand. Ella bought 4 peaches that weighed 1.6 pounds in total. How much
Make x the subject of y=5x -6 Thank you :)