cupcakeparty0617
cupcakeparty0617 cupcakeparty0617
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

can someone please help I need help with all of this​

can someone please help I need help with all of this class=

Respuesta :

14802278 14802278
  • 25-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer 1 :

x=5

25/30 = 5/6 because it is divided/multiplied by a factor of 5

Answer 2 :

1 donut = 45cents

$2.70 / 6 = 45cents

Answer 3 :

3/10 =

1.5/5

or

6/20

or

9/30

or

30/100

Answer 4 :

x=15

3/8 = 15/40 because it is divided / multiplied by a factor of 5

Answer 5:

1 oz is 0.14 cents

$1.68 / 12oz = 0.14 cents

Good Luck!

Answer Link

Otras preguntas

Choose the sentence that is capitalized correctly. 1. We love to go sailing on the chesapeake bay. 2. We love to go sailing on the Chesapeake bay. 3. We love t
Why do u think the Italian city states ruled by autocrats proclaimed themselves to be republics?cities are Florence,Siena,Venice,and genoa
Organisms belonging to which kingdom are all autotrophs? A. fungi B. plants C. protists D.animals
solve the equation using square roots 3x^2-48=0
what is yongle known for
Give 3 ways that the density of salt water can increase
Which improper fraction is equivalent to the number of puzzles Edna completed?
Solve the system of equations using elimination. 3x – 5y = –2 4x – 7y = –3
Le meilleur endroit pour acheter des produits frais en France est le supermarché. True False
Can someone help me its a bit hard?please?someone?