Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

One bunch of grapes costs $2.
How many bunches
can you buy for $28?

Respuesta :

kayla71807
kayla71807 kayla71807
  • 23-01-2022

Answer:

14 bunches

Step-by-step explanation:

Make a proportion:

[tex]\frac{1 bunch}{2 dollars} = \frac{x bunches}{28 dollars} [/tex]

Cross multiply

28 = 2x

Simplfy

x=14 bunches

Answer Link
aliciauamunika aliciauamunika
  • 23-01-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Where is the immune system
3Hame and explainof skills that should be possess by an entrepreneur ​
Write an expression in terms of x that represents the distance between ( 2 , 7 ) and ( x , 7 ) for x > 2
transition metals are usually ___ solids with ___ melting points PLZ HELPED
What was a major challenge to u.a. Military efforts in the pacific?
Some of our appliances have a magnet in it.yes or no​
Carla and Marci are having a competition to see who can learn finish typing their research first. Carla already has 2 pages finished and can type 2 pages per ho
how does "the man" in to build a fire by jack london represent the common man? (i’ll give brainliest)
Choose the correct answer1 Who was the last viceroy of India?A. Lord canningB. Lord mountain C. Ripon D. Lord wellesley E.2. Medieval period was A. The old peri
a shop keeper M sells some goods to N and makes a profitbof 15%.N resells to P at a loss of 5%.If P pays birr 13.11 how much did M pays for the goods?​