Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

What is the missing number in the pattern below? 0, 1, 2, 3, 6, 11, 20, _?_, 68
Rewrite the expressions using the Division Sign and then as a Fraction: five divided by the sum of a and b
12(5 + 24) = 44 - (5 - 94) HELP
Which inequality is represented by this graph? A. y-< -1/3 x+1 B. y-> -1/3 x+1 C. y> -1/3 x+1 D. y< -1/3 x+1
what is the answer to area of a rectangle with length 4/6 and breadth 24/3
Karma is building a rectangular table with an area of 18,000 cm?. He wants to put wood trim around the four edges. What is the shortest length of trim he could
the multiplicative inverse of -87​
please help me its urgent!!!!!
8.702 scientific Notation​
What name has been given to max plancks packets of light? what does it mean to say that the packets are quantized